Emzirme Politikamız
03 Temmuz 2019

BAYBURT DEVLET HASTANESİ

EMZİRME POLİTİKASI

1-)Emzirmenin anne ve bebek sağlığı yönünden yararları ve anne sütünün öneminin anlatılması ve tüm annelerin emzirmeye teşvik edilmesi amacıyla kurumumuzda bir emzirme politikası hazırlanmıştır.

  • Merkezimizde anne sütü muadillerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa (mama kodu) benimsenmiş ve uygulanmakta olup, bu muadillerin doğrudan veya dolaylı olarak reklam ve pazarlamasının yapılması yasaktır.
  • Emzirme politikamız düzenli aralıklarla personel ve ebeveynlerle paylaşılır.
  • Emzirmeyi teşvik ve anne sütünün devamlılığının sağlanması için kurumumuzda sürekli izleme çalışmaları yapılmaktadır.

2-)Tüm sağlık personeline bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla güncelleme eğitim verilmektedir.

3-)Kurumumuza başvuran tüm gebelere ve yakınlarına emzirmenin yaraları, yöntemleri ve anne sütünün faydaları konusunda gerekli bilgilendirilmeler yapılmaktadır. Ayrıca kurumumuzda bebeğinizi rahatça emzirebileceğiniz, bakımlarını yapabileceğiniz Emzirme ve Bebek Bakım Odaları bulunmaktadır.

4-) Hastanemizde doğum yapan annelere, doğumu izleyen en kısa sürede bebekleri ile ten temasları kesintisiz sağlanarak, eğitimli sağlık personeli tarafından annelerin erken emzirmeye başlamaları sağlanmakta, nasıl emzirecekleri gösterilmekte ve destek olunmaktadır.

5-) Annelere emzirme yöntemleri, bebeklerinden ayrı kaldıklarında sütün nasıl sağılacağı

(özellikle elle süt sağma), nasıl saklanacağı, emzirmenin nasıl sürdürüleceği ve karşılaşabilecekleri güçlükler konusunda eğitim verilmektedir.

6-) Tıbbi bir gereksinim olmadıkça bebeklere anne sütünden başka yiyecek ve içecek verilmemektedir. Annelere, bebeklerine ilk 6 ay sadece annesütü vermeleri ve ek gıdalarla birlikte 2 yaş ve ilerisine kadar emzirmeye devam etmeleri konusunda teşvik edilmektedir.

7-) Hastanemizde doğum sonrası anne ile bebeğin sürekli bir arada kalması için gerekli düzenlemeler yapılmıştır, sağlık sorunları dışında ayrı kalmalarına izin verilmemektedir.

8-)Annelere bebeklerinin acıkma belirtilerini anlamaları ve bunlara yanıt vermeleri konusunda eğitim verilmekte ayrıca bebekleri her istedikçe emzirmeleri için teşvik edilmektedir.

9-)Tıbben gerekli olmadıkça biberon ve emzik kullanımı önerilmemekte ayrıca kullanıldığında oluşabilecek riskler konusunda kurumumuzda ailelere danışmanlık hizmeti verilmektedir.

10-) Hastaneden taburcu olunduktan sonra da annelere ve diğer aile bireylerine emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgilendirilmektedirler.