Ünvanımız
28 Ocak 2019

bebek_Dosdi2.jpg

Hastanemize WHO ve UNICEF tarafından önerilen başarılı Anne Sütü uygulamaları nedeni ile BEBEK DOSTU HASTANE UNVANI verilmiştir. 

Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik Sağlık Bakanlığının çalışmaları kapsamında doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında anne sütünün teşviki ve Bebek Dostu hastaneler programı başlatıldı. Amacı ise emzirmenin başarılı ve kalıcı hale gelmesini sağlamaktı. Doğum hizmeti veren hastanelerde gebelikten itibaren anne adaylarına anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgiler ile eğitilmiş sağlık personeli ile annelerin bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler Bebek Dostu Hastane unvanı almaktadır.

Hastanemize Sağlık Bakanlığı tarafından 1998 yılında Bebek Dostu Hastane unvanı verilmiştir. 

Hastanemizin amacı; tüm doğan bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü almalarını ve ilk altı aydan sonra ek gıdalarla birlikte  2 yaş ve ötesine kadar ek gıda + anne sütü almalarını sağlamaktır. Hastanemizde doğumdan hemen sonra anne ile bebek arasında tentene temas yapılmaktadır. Hastanemizde anne ile bebeğin aynı odada kalması için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca annelere gebeliklerinden itibaren verilen eğitimler ile sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini güçlendirmektedir.