T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bayburt' ta Radyofrekans Yöntemi İle Bel Fıtığı Ağrı Tedavisi

Güncelleme Tarihi: 10/06/2018


MERDAN ORUNOĞLU.jpg
Op.Dr. Merdan ORUNOĞLU
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Bel omurgası arasında bulunan disklerin hasar görmesi ile sinirler sıkışır ve fıtık ortaya çıkar. Bel fıtığının bilimsel açıklaması ise şöyledir; silindir biçimde 24 adet omurun üst üste birleşmesinden oluşan omurgamızda; Lumbar bölge olarak adlandırılan bel bölgesinde L1, L2, L3, L4 ve L5 olarak numaralandırılan 5 omur bulunur ve bunlar içeri doğru bir yaylanma oluşturacak biçimde dizilir.

Bel fıtığı ile beraber bacaklarda oluşan siyatik ağrısının nedeni, büyük hasar görmüş disklerden çıkan jel yapı dış çeperi aşarak dışarı çıkar. Bu devreden sonra bel ağrısı dinebilir. Ancak bacak ağrısı çok daha şiddetlenerek siyatik bacak ağrısına dönüşür. Dışarı çıkan jelimsi yapı iltihaba yol açarak, sinirlere yaptığı baskı ile beraber bacaklarda uyuşma ve zayıflığa neden olur.

Radyofrekans etkisi ile sinirlerde yapılan blokaj, diğer tedavi yöntemlerinin başarılı olmadığı durumlarda uygulanır. Bu yöntem ile kısa sürede hastalarda ağrı şikayeti gerilemektedir. Hastanemizde de uygun hastalara Nisan 2018 itibariyle beyin cerrahisi uzmanımız tarafından bu yöntem uygulanmaya başlanmıştır.