T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hipertansiyon Farkındalık Etkinliği

Güncelleme Tarihi: 06/11/2018


HASTANEMİZ KARDİYOLOJİ DOKTORUMUZ MÜSLÜM FIRAT İKİKARDEŞ’İN FARKINDALIK GÜNÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI:

                Hipertansiyon dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sık görülen bir hastalıktır. Hastalık yaygınlığını araştıran çalışmalar, yaklaşık olarak her üç kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğunu gösteriyor. Ülkemizde yapılan çalışmalarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bu oran daha yüksek. Yaklaşık bir yıldır Bayburt Devlet Hastanesi’nde görev yapmaktayım. Bu süre zarfında çok sayıda hipertansiyon hastası takip ettim. Genç yaşta hipertansiyon tanısı koyup tedavi başladığım hastalarım oldu. Kan basıncı kontrolü sağlamak için birden fazla tansiyon ilacı reçete etmem gerekti. Hipertansiyon ciddi ve önemli bir hastalıktır ancak Bayburt’ta daha fazla üzerine çalışılması gerekiyordu. Hipertansiyonun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu halka duyurmak bu konuda farkındalık oluşturmak ve bilinç düzeyini artırmak amacıyla hipertansiyon farkındalık çalıştayı planladım. Başhekimimiz ve müdürümüzün her türlü desteğini alarak güncel bilgilerle ‘’Hipertansiyon ile Yaşamak’’ adlı bir broşür hazırladık. Broşürümüz Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu tarafından incelendi, ekleme yapılarak onaylandı. Ardından, Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü’nün izni ve desteğini alarak kardiyolog meslektaşım Uz. Dr. Aziz İnan Çelik ve hastane çalışanları ile Hipertansiyon Farkındalık Etkinliği düzenledik. Vatandaşlarımızın kan basıncını ölçerek herkese broşürümüzü dağıttık. Kan basıncı yüksek saptanan kişileri ilgili merkezlere yönlendirdik. Bu süreçte desteğini esirgemeyen Bayburt İl Sağlık Müdürü: Dr. İlker HANCI'ya, Bayburt Devlet Hastanesi Başhekimi: Op. Dr. Turhan ŞENER'e, Bayburt Devlet Hastanesi Müdürü: Salih Zeki KARABULUT'a ve tüm personele ayrıca; Türk Kardiyoloji Derneği’ne teşekkür ederim. HİPERTANSİYON NEDİR?

Avrupa Kalp Cemiyeti’nin 2018 yılı Hipertansiyon Kılavuzu’na göre ofis kan basıncı ölçümünde sistolik kan basıncının 140 mmHg ve üzerinde ve/veya diyastolik kan basıncının 90mmHg ve üzerinde olmasıdır.

 

HİPERTANSİYON YAYGIN BİR HASTALIK MIDIR?

 

Hipertansiyon sık görülen bir hastalık olup sınır 140/90 mmHg olarak kabul edilirse tüm toplumun yaklaşık 3’te 1’i hipertansiyon hastasıdır. Görülme sıklığı yaşla artmaktadır. 50 yaş üzerinde sıklık %50, 60 yaş ve üzerinde %60’a yükselmektedir.

 

HİPERTANSİYON CİDDİ BİR HASTALIK MIDIR?


Hipertansiyon önemli ve ciddi bir hastalık olup tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayacak sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Kan basıncı yüksekliği inme, kalp krizi, ani ölüm, kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları ve son dönem böbrek yetmezliği ile ilişkilidir.

HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hipertansiyon sinsi bir hastalık olup çoğu zaman belirti vermemektedir.

HİPERTANSİYON TANISI NASIL KONULUR?

Sağlık çalışanı tarafından tam veya yarı otomatik cihazlarla ya da oskültatuar yöntemiyle kan basıncının ölçülmesiyle tanı konulur. Hipertansiyon tanısı için tek ölçüm yeterli değildir. Kan basıncının doğru şekilde en az 2 farklı zamanda ve en az 2 kez ölçülmesi, bu ölçümlerin ortalamasının alınması gerekir. Ayrıca hastaların tedaviye aktif katılımını sağlamak ve maskeli hipertansiyon tanısını koyabilmek için ev ortamında günde en az 2 kez 5-7 günlük tansiyon takibi önerilmektedir. Bu şekilde tanı doğruluğu artar. Holter hipertansiyon yöntemi ile gece gündüz yarım saat ara ile otomatik ölçümle tanı kesin  konulur.

HİPERTANSİYON TEDAVİSİ NEDİR?

Kan basıncı değerine ve kalp damar hastalıkları risk derecesine göre tedavi önerilmektedir. Bir kısım hastaya sadece yaşam tarzı değişikliği, bir kısım hastaya ise yaşam tarzı değişikliğinin yanı sıra ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

HİPERTANSİYON HASTASIYIM. ÖNERİLEN TEDAVİ İLE KAN BASINCIM HEDEF ARALIĞA GERİLEDİ. İLAÇ TEDAVİMİ BIRAKMALI MIYIM?

Hipertansiyon kronik (sürekli) bir hastalık olup doktorunuz tarafından önerilmedikçe tedavinizi bırakmayınız.

HİPERTANSİYON HASTASIYIM; ANCAK KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM. TEDAVİ OLMADIĞIM TAKTİRDE SAĞLIK SORUNU İLE KARŞILAŞIR MIYIM?

Hipertansiyon sinsi bir hastalık olup tedavi edilmediği taktirde; belirti vermeksizin kalp, damarsal yapılar, beyin, göz, ve böbreklerde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir ve ölümle sonuçlanabilir.

 


 • Hipertansiyon farkındalık günü_1.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_11.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_14.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_19.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_2.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_21.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_23.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_3.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_4.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_5.png
 • Hipertansiyon farkındalık günü_7.png