T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Alerji Polikliniğimiz Hizmete Başladı

Güncelleme Tarihi: 18/01/2019


Uzm.Dr. Aslan YÜREKLİ
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı

ALLERJİ POLİKLİNİĞİMİZ HİZMETE BAŞLADI

Uzun zamandır Bayburt Devlet Hastanesinde olması istenilen allerji polikliniği Eylül ayı itibariyle hizmete başlamıştır. Deri ve Zührevi Hastalıklar(Cildiye), Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve İç Hastalıkları polikliniklerinde istenilen testler çalışılabilecektir. 
Alerji polikliniğinde uyguladığımız ilk test deri yama testidir. Deri yama testi, alerjik kontakt dermatit ( alerjik temas egzaması ) tanısında kullanılan temel testtir. Yama testinde parfümler, tatlandırıcılar, diş hekimliğinde kullanılan materyaller, kuaför ürünleri, ilaçlar, koruyucu maddeler, antimikrobiyaller, kauçuk kimyasallar, antioksidanlar, kozmetik ve ev ürünleri, fotoğraf kimyasalları, plastikler, yapıştırılar, taşıyıcılar, çözücüler, pektisitler, metal bileşikler, deri, tekstil boyaları, güneş koruyucuları vb. maddelere karşı alerji olup olmadığı araştırılır.

Özel hazırlanmış bu maddeler temiz, geniş cilt zeminine, genellikle de sırt cildine yapıştırılır. Test boyunca uygulanan alana su değmemesi gerekir. 48 saat sonra deriden temasının uzaklaştırılmasıyla testin 2.aşamasına gelinir. Bu aşamada deriye reaksiyon yapmış olan alerjenler not edilir. Hasta son olarak testin uygulanmasından 96 saat sonra yine çağırılır ve reaksiyon yapan alerjenlerin etkisi not edilir. Böylece 48 ve 96 saat sonra yama test okunmuş olur.

Alerji ünitemizde uyguladığımız diğer alerji testi deri “prick” testidir. Deri “prick” testi ticari olarak kullanıma hazır durumda bulunan solunum yolu ve besin allerjenleriyle, lateksle ya da (daha ender olarak) ilaçlarla uygulanan bir testtir. Allerjik rino-konjonktivit, bronşiyal astma, atopik dermatit, kontakt ürtiker ile besin ve ilaç allerjilerinin tanısında kullanılır.

Prick test ön kol iç yüzüne yapılan minik çiziklere alerjen ekstreleri damlatılarak yapılan bir testtir. Test sonucu oluşan kızarıklık ve kabarıklığın ölçülmesi, alerjinin şiddeti hakkında da bilgi vermektedir. Prick testi ile 20-30 dakika içinde hızlı sonuç alınabilmektedir. Bu testte tahıllar, çavdar, ısırgan otu, yumurtanın akı ve sarısı, kakao ve çikolata, karabiber, kırmızı biber, fındık, ceviz, şeftali ve koyun yünü gibi alerjenler araştırılabilmektedir.