T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Açık ve Kapalı Kulak Zarı Tamiri Ameliyatları Hastanemizde Başladı

Güncelleme Tarihi: 18/01/2019

Osman Pala.jpg                                                                        Turgay Bozkurt.jpg

Op.Dr. Osman Pala                                                                                   Op.Dr.Turgay BOZKURT
Kulak Burun Boğaz Uzmanı                                                                      Kulak Burun Boğaz Uzmanı


AÇIK VE KAPALI KULAK ZARI TAMİRİ AMELİYATLARI HASTANEMİZDE BAŞLADI

Açık veya kapalı(endoskopik) kulak zarı tamiri işlemleri lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Genellikle, orta kulakta kronik iltihabı olmayan ve basit kulak zarı deliklerinin kapatılması amacıyla yapılan bu işlemlerde, lokal anestezik ilaç enjeksiyonunu takiben kulak zarındaki deliğin çevresinde bulunan ölü epitel tabakası uzaklaştırılır. Zardaki delik kenarlarının kanlı olduğu görüldükten sonra, deliğin üzerine ya da altına, kulak kepçesinin önündeki çıkıntı olan tragustan alınan kıkırdak, kıkırdak zarı, kulak memesinden alınan yağ dokusu, kulak kepçesinin arkasından alınabilen kıkırdak ya da kıkırdak zarı ya da kulak kepçesinin arka ve yukarından alınan ufak kas zarı (fasya) yerleştirilebilir. 

KulakZarıAmeliyat.jpg

Hastanemizde Temmuz 2018 itibariyle Op.Dr. Osman PALA ve Op.Dr. Turgay BOZKURT tarafından kulak zarı ameliyatları başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır.