T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Bayburt Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Katarakt Ameliyatları Yeniden Başlıyor.

Güncelleme Tarihi: 04/07/2018

                                                                                                                                                                                 Hatice Ayhan.jpg

                                             Op.Dr. Mehmet Sait ÇOBAN                                                                                                Op.Dr. Hatice Ayhan GÜLER

HASTANEMİZDE  KATARKT AMELİYATLARI TEKRAR BAŞLADI

              Katarakt göz içindeki merceğin saydamlığını kaybederek opak bir görünüm almasıdır. En sık yaşlılığa bağlı olarak görülen kataraktın bilinen tek tedavisi cerrahidir. 
Katarakt ameliyatları 20 yıla yakın bir süredir fakoemulsifikasyon adı verilen ve yüksek ultrasonik dalgaların kullanıldığı bir teknikle gerçekleştirilmektedir.
              
             Ortalama süresi 20-30 dakika olan ve damla anestezi ile gerçekleştirilen bu ameliyatta mevcut özelliğini yitirmiş lens çıkarılarak yerine yeni göz içi mercek implantasyonu yapılır.
FAKO ameliyatının birçok aşaması vardır. Ameliyatın başarısı ameliyathane ortamının güvenilirliğine, kullanılan malzemenin kalitesine ve tabiî ki cerrahın tecrübesine bağlı olarak değişebilmektedir.


Katarakt1.jpg

                Bayburt Devlet Hastanesinde uzun süredir yapılamayan FAKO yöntemi ile katarakt ameliyatı; başta Maliye Bakanımız Sayın Naci AĞBAL,  Bayburt milletvekilimiz Sayın Şahap KAVCIOĞLU,Bayburt Valimiz Sayın Ali Hamza PEHLİVAN’ ın destekleri, İl Sağlık Müdürümüz Sayın İlker HANCI, Kamu Hizmetleri Başkanı Sayın Sebahattin CANMEMİŞ, Bayburt Devlet Hastanesi BaşhekimiSayın Turhan ŞENER ve Hastane Müdürümüz Sayın Salih Zeki KARABULUT’ un üstün gayretleriyle hastanemiz bünyesine katılan üst düzey cihaz ile Göz Hastalıkları Uzmanlarımız Op.Dr. Hatice Ayhan GÜLER ve Op.Dr. Mehmet Sait ÇOBAN tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan başarılı katarakt ameliyatı ile tekrar başlamıştır.

katarakt.jpg

              Bundan sonraki süreçte; özellikle yaşlı hastalarımızın katarakt hastalığı nedeniyle il dışına sevklerinin önüne geçilecek olup, katarakt hastalığı olan veya şüphelenen tüm Bayburt halkımızı Göz Hastalıkları polikliniğine muayeneye bekliyoruz.

  • DSC_0005.JPG
  • DSC_0007.JPG
  • DSC_0012.JPG
  • DSC_0015.JPG
  • DSC_0004.JPG
  • DSC_0013.JPG
  • DSC_0003.JPG