Bayburt Devlet Hastanesi

Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü
Bayburt Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Emzirme Politikamız

Güncelleme Tarihi: 08/11/2018

 

BAYBURT DEVLET HASTANESİ EMZİRME POLİTİKASI

1-Emzirmeye ilişkin bir yazılı politika hazırlanmış olup düzenli aralıklarla tüm sağlık personeli bilgilendirilmektedir.

2- Tüm sağlık personeline bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla güncelleme eğitim verilmektedir.

3-Kurumumuza başvuran tüm gebelere emzirmenin yaraları yöntemleri ve anne sütünün faydaları konusunda gerekli bilgilendirilmeler yapılmaktadır.

4- Hastanemizde doğum yapan annelere , doğumu izleyen ilk yarım / bir saat içinde bebekleri ile ten temas sağlanarak, eğitimli sağlık personeli tarafından annelerin  erken emzirmeye başlamaları sağlanmakta,  nasıl emzirecekleri gösterilmekte ve emzirmeleri gözlemlenmektedir.

5- Tüm anneler, bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri konusunda bilgilendirilmektedir.

6-Tıbbi bir gereksinim olmadıkça bebeklere anne sütünden başka yiyecek ve içecek verilmemektedir.

7- Anneler, bebeklerine ilk 6 ay sadece Anne Sütü vermeleri ve ek gıdalarla birlikte 2 yaş ve ilerisine kadar emzirmeye devam etmeleri konusunda teşvik edilmektedir.

8-Annelere bebeklerini her istediğinde emzirmeleri ve taburcu olduklarında evlerinde de aynı şekilde devam etmeleri konusunda teşvik edilmektedir.

9-Hastanemizde doğum sonrası anne ile bebeğin sürekli bir arada kalması için gerekli düzenlemeler yapılmıştır, sağlık sorunları dışında ayrı kalmalarına izin verilmemektedir.

10-Emzik ve biberon kullanımı önerilmemektedir.

11-Tüm annelere süt sağma teknikleri öğretilmektedir. Süt saklama koşulları ve sağdıkları sütü bebeklerine nasıl verebilecekleri anlatılmaktadır.

12-Hastanemizde annelerin bebeklerini rahatlıkla emzirecekleri emzirme odaları bulunmaktadır.

13-Hastaneden taburcu olunduktan sonra da annelere ve diğer aile bireylerine emzirmeye devam   edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri , bebeklerin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgilendirilmektedir.

14.Kurumumuzda her alanda  mama kodu( anne sütü muadillerinin pazarlanması ile ilgili uluslar arası yasa) uygulamaları benimsemiş olup uygulanmaktadır.